Emre Alettin Keskin (Evrensel Kamil)

Kimlikteki adı Emre Alettin Keskin olarak geçmesine rağmen çocukluğundan ve Kozmos’tan Evrensel’i, yetişkinliğinden ve dostlarından Kamil’i aldı. Evrensel Kamil oldu. Uşak’tan başlayarak Eskişehir, Van ve İstanbul’da yaşadı, düğün ve kafe şarkıcılığı, pidecide getir götürcülük, amatör güreşçilik, boncuk tasarımı, geçici dövmecilik, boya badana işleri yaptı. Son on yıldır Görsel Sanatlar ve Grafik Tasarım alanında üretici ve eğitimci. “Rastlantıları disipline etmek” misyonuyla hem görsel, işitsel alanlarda çalışmalar yapmaya başlayıp, hem de rastlantılarını Van ve İstanbul’daki eğitimcilik hayatıyla disipline edince erken çocukluk eğitiminden yetişkin yaş düzeyine “Sor, Keşfet, Üret” adında bir sistem tasarladı ve geliştirmeye devam ediyor. “Hayal Gücü Merkezi” ve “Yeni Nesil Öğrenme” yapılarının kurucularından. Halen tanıştığı insanlarla “rastlantılarını disipline ediyor”.

Emre Alettin Keskin (Evrensel Kamil) Hakkında

Emre Alettin Keskin, istisnasız tüm çocuklarda var olan Hayal Gücü becerisini aramaya çıkmış bir eğitimci. 2010 – 2011 yıllarında rastlantılar sonucu Van’da başladığı güzel sanatlar alanındaki eğitimcilik hayatına İstanbul’da devam ediyor.

Emre Alettin Keskin, çocukların soru, merak ve becerilerinden yola çıkarak çocuk, merak ve ihtiyaç odaklı “Sor Keşfet Üret” adında bir anlayış, yöntem, teknik geliştirmiştir. Bu anlayış “Soru Merak Kütüphanesi”, “Öykü Tabanlı Öğrenme”, “Yapabilirim Meclisi” ve “Üreterek Öğrenme” bileşenlerinden oluşmaktadır.

Sor, Keşfet, Üret sistemi ile birlikte doğan mekâna çocuklarla birlikte “Hayal Gücü Merkezi” adını verdi. 2016 yılından beri gönüllü eğitimci ve uzmanlardan oluşan Hayal Gücü Merkezi komünitesi ile Türkiye’nin dört bir tarafında eğitmen eğitimleri gerçekleştirdi. Hayal Gücü Merkezi komünitesi 13 farklı şehirden 30 eğitimci ile 3 – 18 yaş arasında binlerce çocukla, yüzlerce üniversite öğrencisi ve yetişkinle çalıştı. Hayal Gücü Merkezi, bireylerin farklılıklarını özgürce ortaya koyabilecekleri ve çağa uygun eğitim ortamlarını oluşturmak amacıyla oluşturulan okul değil öğrenme ve yeni nesil sosyalleşme mekânı olarak tanımlanır. Hayal Gücü Merkezi, eğitimci ve çocuk hareketidir.

Hayal Gücü Merkezi; Eğitimde İyi Örnekler, Eğitimde Gelecek Konferansı, Öğretmen Ağı, Yeni Nesil Öğrenme, SIXWayfinder gibi önemli konferanslarda ve ekiplerde yer almış ve onlarca konuşma yapmıştır. Emre Alettin Keskin, “Evrensel Kamil” adı ile Hayal Gücü Merkezi adına “Rastlantıları Disipline Etmek” adında bir TedxReset konuşması yapmıştır.

2017 yılında, Hayal Gücü Merkezi, sosyal meseleler etrafında bir araya gelen birey ve kurumları çeşitli kaynaklarla buluşturan sosyal inovasyon platformu imece’yi kazanan ekiplerden birisi olmuştur ve bir sosyal girişim olarak yoluna devam etmektedir. Eğitim kurumları ve çocuk odaklı sosyal fayda üretmek isteyen kurumlarla çalışmaktadır.

Keskin, Öğretmen Ağı, Yeni Nesil Öğrenme, imece ve Bilim Virüsü komüniteleri arasında yer alır.