Hacı Ormanoğlu

Öğretmen, Goncalar Solmasın Derneği Başkanı

“Yüreklere Dokunan Öğretmen” Hacı Ormanoğlu, kendini öğrencilerinin gelişimine adamış, onlar için projeler geliştiren, öğreten ve üreten 23 yıllık bir öğretmen. Avcılık İlkokulu’nda çalışmalar yapan ve halen Elazığ Merkez Şair Hayri İlkokulu’nda öğretmenliğe devam eden Ormanoğlu, burada, 10 öğrencisiyle 3 sergi açtı ve bir halk oyunları ekibi kurdu. Köy öğretmeni olarak okula gelen yardımlarla 8 köy okulunu kardeş okul ilan eden ve yardımlarda bulunan Ormanoğlu, 2006 yılında da Goncalar Solmasın Derneği’ni kurdu. Dernek olarak bugüne kadar 23 bin çocuğa ulaştılar.

Hacı Ormanoğlu Hakkında

1972 yılında Elazığ ili, Palu iIçesi, Güllüce (Seraçor) köyünde doğdu. İlk, orta, lise tahsilini Adana’da yaptı. En büyük ideali öğretmen olmaktı. 1995 yılında Siirt Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünü dereceyle bitirdi. Sırasıyla Nevşehir Acıgöl Topaç Köyü İlköğretim Okulu, Batman Sason Meşeli Köyü İlköğretim Okulu, Şanlıurfa Merkez Süleymaniye İlköğretim Okulu’nda görev yaptı.

EvIi, üç çocuk babası olan Hacı Ormanoğlu, eğitimde en kalıcı öğrenmenin uygulamalı eğitimle başarılacağına inandı. Tarım dersleri için uygulama bahçesi, televizyonlu eğitim, “Goncalar Solmasın” yaz okulu okuma programı “Kitaplarla barışaIım mahalle arkadaşlığını yeniden kuralım” gibi projeleri olup bu çaIışmaIarı bizzat öğretmenliği süresince uyguladı. Eğitimde sosyal etkinliğe önem veren Hacı Ormanoğlu çeşitli sergiler açtı.

“Ben Onları Çok Sevdim”, “Goncalar Solmasın”, “Mahalle Arkadaşlığı” isimli kitapları yayınlandı.

İlk sergisini 1997 yılında Nevşehir-Acıgöl Topaç Köyü İlköğretim Okulu 5-A sınıfıyla açtı. Ardından, Şanlıurfa Merkez Süleymaniye İ.Ö.O. 4-D sınıfı olarak Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası Sergi Salonu’nda ve Şanlıurfa Merkez Metef Fuarı’nda, Elazığ Merkez Avcılı Birleştirilmiş Sınıflı İ.Ö. Okulu’nun dokuz öğrencisiyle birlikte Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi’nde ve 10 öğrencisiyle birlikte ise Elazığ merkezde sergiler açtı.

“İyi insan, gittiği yerde eser bırakabilen insandır.” düşüncesiyle üretmeyi seven Hacı Ormanoğlu, bunu öğrencilerine aşılamaya çalışıyor. Ayrıca Goncalar Solmasın Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor.

Çalışmaları ulusal ve yerel medyada yer aldı (NTV-Bam Teli, CNN Türk- Fark Yaratanlar).