Mert Fırat

Oyuncu kimliği ile bilinen Mert Fırat, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinde de aktif olarak yer almaktadır. Bursa’da ortakları ile birlikte “Sanat Mahal” projesini hayata geçiren Fırat, www.ihtiyacharitasi.org’un kurucuları arasında yer alıyor.

Mert Fırat Hakkında

Mert Fırat, 1981 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra İsveç’te Radyo Televizyon eğitimi gören Fırat, daha sonra Ankara’ya dönüp Ankara Üniversitesi D.T.C.F Tiyatro Bölümü’nde Oyunculuk eğitimi almıştır.

Fırat, 2005 yılından itibaren birçok sinema, tiyatro ve tv projesinde görev almıştır, “BAŞKA DİLDE AŞK” ve “ATLIKARINCA” filmlerinin başrolünü oynamakla birlikte senaryolarında da İlksen Başarır ile birlikte imzası bulunmaktadır.

Çalışmaları uluslararası film festivallerinde ödüller alan Fırat; 2014 Moondance Film Festivali’nde “Kelebeğin Rüyası” filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu; 2010 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde senaryosunu yazdığı “Atlı Karınca” filmi ile En İyi Senaryo; 2010 Berdyansk Film Festivali’nde ise, “Başka Dilde Aşk” filmiyle En İyi Genç Yetenek ödülüne layık görülmüştür.

Öğrencilik yıllarından itibaren aralıksız her yıl Tiyatro sahnelerinde olan, MODA SAHNESİ, Bursa SANATMAHAL ve DASDAS’ın kurucularından Mert Fırat, halen MODA SAHNESİ’nde, “BÜTÜN ÇILGINLAR SEVER BENİ”ve “EN KISA GECENİN RÜYASI”, DASDAS’ta “JOSEPH K.” oyunları ile seyirci karşısına çıkmaya devam etmektedir.

Ayrıca, kurumsal sosyal sorumluluk konularında farklı dernekler ve vakıflar ile gönüllü olarak çalışan Mert Fırat iki farklı projede şu anda ortak olarak yer almaktadır. İlk olarak, ortakları ile birlikte Bursa’da “Sanat Mahal” projesini hayata geçirmiştir. Mahalle ve kent için sanat alanı yaratmayı amaçlayan bu proje ile yeni bir sosyal girişim çalışması başlamıştır. İkinci olarak, www.ihtiyacharitasi.org’un kurucuları arasında yer alan Fırat, projenin tasarlanması, planlanması ve işleyişi konusunda aktif olarak katkı sağlamaktadır.