Prof. Dr. Hüsamettin Koçan

Baksı Müzesi Kurucusu, Grafik Sanatçısı, Akademisyen

2005 yılında kurduğu vakıfla Baksı Müzesi’ne hayat veren Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Avusturya Salzburg Şehir Onur Ödülü ve Asya Sanat Bienali – Resim Büyük Ödülü’nün içinde olduğu 35 ödüle sahibidir.

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan Hakkında

1946 yılında Bayburt’ta doğdu. Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu Resim Bölümü’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde uzun yıllar öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1997-2005 yılları arasında fakültenin dekanlığını üstlendi. 1980 yılında “Türk Halk Resimleri” konulu araştırmasını tamamladı. Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. 1990-95 yılları arasında derneği yönetti. 1991’de İstanbul Sanat Fuarı’nı kurdu. Aynı yıl II. Asya-Avrupa Bienali’nde Türkiye Komiseri oldu.

Avusturya Salzburg Şehri Onur Ödülü ve Asya Sanat Bienali, Resim Büyük Ödülü’ne sahip oldu. Çeşitli resmi davetlerle İngiltere, Fransa ve Avusturalya’da araştırmalar yaptı. Pek çok yarışmanın seçici kurulunda yer aldı. Sayısız kişisel sergi gerçekleştirdi ve karma sergilere katıldı. 2005 yılında kurduğu vakıfla Baksı Müzesi’ne hayat verdi. Kişisel sanat çalışmalarının yanı sıra halen müze çalışmalarını yürütüyor.

2005 yılında kurduğu vakıfla 2010 Temmuz ayında Baksı Müze’sine hayat verdi. 2014 yılında T.B.M.M. Onur Ödülü’nün sahibi oldu. Baksı Müze’si nedeniyle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi 2014 Yılın Müzesi Ödülü’nü aldı. “Sanat Tır” ve Sanat Çadır” gibi projelerle sanatı merkezin dışına taşıma çalışmalarını gerçekleştirdi.

Avusturya Salzburg Şehir Onur Ödülü ve Asya Sanat Bienali – Resim Büyük Ödülü’nün içinde olduğu 35 ödüle sahip olan Koçan, 45 kişisel sergi açtı ve çok sayıda ulusal ve uluslararası grup sergisine katıldı.